Druki samokopiujące – czym są i do czego służą?

Druki samokopiujące to materiały biurowe, które przeznaczone są – jak sama nazwa wskazuje – do automatycznego kopiowania różnego rodzaju dokumentów, szczególnie wypełnianych mechanicznymi metodami (np. ręcznie, na maszynie do pisania, w drukarce igłowej itp.). Główną cechą charakterystyczną tego rodzaju jest wykonanie z papieru o specjalnej właściwości tzw. „przyjmująco – oddającej”, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne wykonanie oryginału oraz kopii.

Kartki w bloczku druków samokopiujących pokrywane są specjalną substancją zawierającą mikrokapsułki barwotwórcze, a także wywołującą tenże barwnik. W efekcie nacisku na papier następuje uszkodzenie mikrokapsułek. Wyciekający z nich barwnik (który początkowo jest bezbarwny) ulega reakcjom chemicznym z substancją wywołującą kolor.

Zastosowanie druczków samokopiujących

Szczególne zastosowanie tego rodzaju druki znajdują w firmach, instytucjach czy urzędach, które zajmują się rachunkowością i finansami. Mogą być to na przykład różnego rodzaju faktury lub druki księgowe (np. PK, KP, PW i inne). Mogą być także stosowane jako druki pocztowe, dowody wpłat, potwierdzenie nadania lub dostawy przesyłki, jak również rozmaitego rodzaju listy przewozowe, dokumenty wydania lub przyjęcia towarów, recepty czy też druki inwentaryzacyjne.

Niewątpliwą zaletą druków samokopiujących jest wygoda ich stosowania. Dodatkowo pozwalają oszczędzić czasu, gdyż nie wymagają ponownego przepisywania czy podpisywania ani korzystania z kserokopiarki do wykonania duplikatu. Także w momencie, gdy konieczne jest szybkie wykonanie dokumentu a nie ma możliwości skorzystania z komputera i/lub drukarki, druczki samokopiujące ułatwiają sprawę. Stanowią także swoistego rodzaju element zabezpieczający dla posiadacza oryginału czy kopii – możliwość ich podrobienia jest bardzo skomplikowana, a wręcz niemożliwa.

Więcej o zaletach stosowanie druczków samokopiujących dowiesz się na http://druczki.pl/druki-samokopiujace/