3 podstawowe zasady podczas łamania tekstu

3 podstawowe zasady podczas łamania tekstu

Przygotowanie tekstu do druku, to niezwykle ciężka praca. To zadanie, które wymaga nie tylko wyczucia i estetyki, ale przede wszystkim odpowiedniej wiedzy. Formatowanie (inaczej: składowanie) to dobranie odpowiedniej czcionki, interlinii czy kroju.

Oto trzy złote zasady, o których należy pamiętać przy pracy nad składem książki:

1. Format

Mimo, że dobranie odpowiedniego formatu wydaje się być dość prostym zadaniem, nic bardziej mylnego! Dobierając format książki należy pamiętać o tym, dla kogo ją przygotowujemy: jak będzie użytkowana, ile zawiera stron i jaką skrywa treść. Wybierając format książki, trzeba pamiętać również o budżecie przeznaczanym na jej wydrukowanie.

2. Tytuły i śródtytuły

Należy pamiętać, że tytuły oraz śródtytuły, muszą być oddzielone od tekstu. Niedopuszczalne jest dzielenie ich na sylaby, przenoszenie na kolejny wers. Tytuły jak i śródtytuły nie powinny zamykać strony – lepiej przenieść je na nową stronę.

3. Przypisy

Niezwykle ważne jest umieszczenie przypisów. Należy je ujednolicić względem całej książki, najlepiej jako notatki dolne (pod tekstem, na końcu strony).

Najważniejsze w pracy nad tekstem są detale, symetria i estetyka. To dzięki nim książka może w przystępny sposób trafić do odbiorcy. Więcej cennych informacji o łamaniu tekstu znajdziesz w artykule: http://www.antykwariatnaperonie.pl/lamanie-tekstu-zasady/